2.kolo Slovenského pohára veteránov v behu na lyžiach

Skalka, 6.2.2010 by Ivík

Prvú februárovú nedeľu, týždeň po skvelých úspechoch na Bielej Stope, konkrétne 6. februára 2010 sa v lyžiarskom stredisku Králiky pri Banskej Bystrici uskutočnilo 2.kolo Slov.pohára veteránov v behu na lyžiach, koré bolo zároveň Majstrovstvami Slovenska v behu klasickou technikou.

Z Teplíc sme teda vyrazili na jednom aute, v ktorom išiel Ivo ako šofér, ocino Pavlík, Janči Tomahogh a Vlado Skala. Na štart sme dorazili síce v predstihu, ale aj tak bol problém zaparkovať autíčko na parkovisku, ktoré bolo v tom čase preplnené ostatnými pretekármi z iných klubov, nakoľko sa tu konali MS aj žiackych, dorasteneckých a dospeláckych kategórii.
  Prvá nepríjemná skúsenosť nás čakala pri preberaní štartovných čísiel. Súťažný poriadok hovorí o štartovnom pre veteránov 3,50 €, ale Králiky si urobili z toho dobrý biznis, a štartovné na jednotlivca predstavovalo 8 €. Nepomohlo ani dohováranie z našej strany alebo sťažnosti ostatných štartujúcich. Za 8 € sme teda mali „ perfektne“ pripravenú jednu stopu, špičkové, priam profesionálne ozvučenie pri odovzdávaní majstrovských medailí a niektorým sa ušiel v cieli dokonca aj čajík. Ešte raz opakujem, pozor a to boli Majstrovstvá Slovenska. Toto malo v konečnom dôsledku za následok že sme sa z nedeľných pretekov – pretekov vo voľnej technike odhlásili a išli sme si zatrénovať na Skalku, 30 km severný okruh. Myslím že to bolo dobré rozhodnutie. Ale spať k pretekom.
  Štart nám naplánovali hromadný, a riadne chaotický, keďže v tom čase krúžili po trati ešte muži. Na štart sa nás postavilo celkovo 44, z toho 5 žien – veteránok. Vidieť známe tváre, či už Michal Jurčo, František Klement, Jano Néger..Títo traja nakoniec obsadili v kategórii A prvé tri miesta...Buďme úprímný, tentoraz sme to s mázou na lyže „posrali“. V stope to šmýkalo jak šľak, vedľa stopy to zasa brutálne namŕzalo, tak sme dopadnúť lepšie ani nemohli.
  Prvý z našej partie bol v cieli Ivan st. ktorý krúžil iba jeden 5 kilometrový okruh, v čase 22 : 40. Bolo z toho 5. miesto. Na 10 km trati bol najrýchlejší Ivan v čase 34:41 , a 4. miesto v kat.do 40 rokov, Johny si časom 35:41 vybojoval 5. priečku. Vladovi v cieli namerali čas 42:45 a končí 10. Žiadna sláva, len jedna veľká skúsenosť.
  Ale kto vedel. Nabudúce budeme mázu skúšať nie na štadióne ale na pretekárskom okruhu, kde to bolo vyšmýkané a namrznuté. Dať tam tenkú blanku klistru,...skončili by sme pravdepodobne lepšie. Keby bolo keby.
  Priatelia, trénujme, o týždeň nás čaká bonbónik v Rakúsku, 50 km voľnou technikou...