Rajecký polmaratón

Rajec, 8.8.2009 by LuBIKOss

Na trať Rajeckého polmaratónu, ktorý bol zaradený do TBL, sa z nášho klubu rozhodol štartovať jediný člen KB BS, Ľuboš. Na tomto preteku mal svoju premiéru, ale keďže to bol už jeho tretí polmaratón v tomto roku, nebol pre neho žiaden problém zabehnúť 21,1 km dlhú trať na polmaratóne, ktorý má prívlastok najťažší.

Deň po kúpe nového auta sa na ňom vybrali Ľuboš a Dominika do Rajca na štart, ktorý bol na námestí . Po príchode nebolo ani kde zaparkovať, lebo počet účastníkov dosahoval veľmi veľké čísla, na aké sme boli pri podobných veľkých maratónskych behoch zvyknutí. Registrácia prebehla rýchlo, hoci v rade stálo veľa ľudí a tu sme sa stretli aj s bežcami, s ktorými sa stretávame na behoch do vrchu. Medzi nimi patril Kamil Vyhnička, ktorý išiel bežať maratónsku trať a ostatní známi. V igelitke sme si našli okrem čísla vodu a pohár Rajec.
  Štart bol pripravený na 10:00 hod, ktorý bol spoločný pre maratónsku aj polovičnú trať. Pár minút pred nami však odštartovali ešte korčuliari, na svoju in-line-ovú trať. Ľubo si našiel svoju dobrú štartovú pozíciu, pripravil sa a pozor - štart. Keď sa pohlo toľko ľudí naraz, fakt bol zázrak do nikoho nestrkať a museli sme si dávať pozor. Začalo sa z tuha. Ľubo si hľadal svoju skupinku a po chvíli si ju aj našiel. Boli v nej Kavacký, Galovič, Železov a ostatní neznámi bežci. Vpredu sa odtrhla skupina s papierovým víťazom kratšej trate, Rolkom, ktorý pred rokom vyhral na maratónskej trati a preto pre neho nebol žiaden problém vyhrať polmaratónsku trať. S ním boli na čele čierni bežci spolu s Magyarom, ktorí bežali na víťazstvo na dlhej trati.
  Ľubo si po pár kilometroch zvykol na bežecké tempo skupiny, ale keď sa začalo asi na 5. kilometri pridávať, na čo náš bežec nestačil, skupina sa rýchlo roztrhala. Ostal bežať spolu s Železovom, s ktorým sa ťahali asi 3-4 km. Na otočke vo Fačkove bol Ľubo na peknom, 6. mieste a tešil sa na beh napäť, pretože bol z kopca. Tu ale profil trate nehral takú rolu ako rýchlosť a smer vetra. Naspäť do Rajca sa totiž bežalo proti vetru, čo bolo veľmi vyčerpávajúce. Keďže Železov bežal dlhú trať, Ľubo po otočke ostal bežať sám a ani pred ním, ani za ním nebol blízko bežec, s ktorým by sa bol zviezol. 4 km pred cieľom sa na neho začal doťahovať mladý bežec Švec, s ktorým sa proti vetru až skoro do cieľa striedali a veľmi si tak pomohli. Asi 300 m pred cieľom behu nastupuje Ľubovi, na čo on nemá dostatok síl a tak stráca ešte jedno miesto a končí tak celkovo na polmaratónskej trati na 7.mieste s časom 1:19:47.
  V cieli sme dostali na krk účastnícku medailu a potom nás čakalo bohaté občerstvenie v podobe hrozna, dyne, cestovín a kofoly alebo piva. Beh sprevádzal na námestí bohatý kultúrny program a jarmok, tak to tam všetko vyzeralo fest super.
  Keďže polmaratón sa bežal len v jednej kategórii, a to muži, nemali sme v prvej trojke zastúpenie, počkali sme ešte na najlepších maratónskych bežcov, čo to sme nafotili a vybrali sme sa domov vybavovať veci okolo svadby. Naozaj pekný pretek v krásnom prostredí a prívlastok najťažší mu teda právom patrí, lebo tak vyčerpaný po polmaratóne Ľubo ešte nebol. Ale zato schytal plný počet bodov do TBL. Tak aspoň nejaký úspech....